SAN NYTT 2 2009 | Sjöfartsavdelningen informerar

Bygg bort risker

sam-forbattrat-racke

Till vänster: Det inåtlutande räcket innan ombyggnad. Till höger: Den nya utformningen av räcket är, som synes, mycket lämpligare än den tidigare.

Tidigare berättades om en allvarlig olycka, då en lots klämde sönder ett ben mellan lotsbåten och fartyget som skulle bordas.

Efter händelsen har rederiet försökt att bygga bort risken. Så vitt man kan bedöma av rederiets bilder är lösningen alldeles utmärkt, vilket visar att många allvarliga risker går att bygga bort med relativt enkla medel. Problemet är att olyckan eller skadan oftast hinner inträffa innan felet är bortbyggt.

Ett sätt att förekomma är att systematiskt inventera och identifiera de risker som kan uppstå i verksamheten. Det arbetet behöver ständigt uppdateras och ska ingå i den ordinarie verksamheten.

SFu/Iu dnr 080201-08-20686